Biblioteka visiems
Nuo 2020 m. lapkričio mėn. Lietuvos viešųjų bibliotekų duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų siekį didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.
Pirmasis žingsnis jau žengtas – 2021 m. rugsėjo 21 d. renginio „Biblioteka visiems. Konferencija+“ metu pasirašytas manifestas, kuriuo bibliotekų bendruomenės nariai įsipareigojo dėti visas pastangas, kad bibliotekas paverstų prieinamomis visiems ir didintų negalią turinčių žmonių įtrauktį. Konsultuojantis su specialistais, kūrybinių industrijų atstovais ir lankytojais Lietuvos viešosiose bibliotekose rengiami ir bendrai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos, padedančios įvairią negalią turintiems asmenims lankytis bibliotekose.
Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Vaikų padalinio (Danės g. 7) lankytojams esame parengę:
- Socialinę istoriją, kuri padės Jums, dar prieš atvykstant į biblioteką, susipažinti su jos erdvėmis, taisyklėmis ir Jus pasitiksinčiais darbuotojais.
Bendra socialinė istorija
Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos socialinė istorija - Sensorinius ir informacinius žemėlapius, padėsiančius greičiau rasti norimą erdvę ar ramų kampelį bibliotekoje.
- Socialinius plakatus. Norime, kad bibliotekoje jaustumėtės saugiai, todėl galite susipažinti su Jus aptarnaujančiais darbuotojais, pamatyti trumpus jų prisistatymus – Jums apsilankius bibliotekoje vieni kitus jau pažinosime ir laisviau bendrausime.
Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos socialinis plakatas - Pažintinį vaizdo filmą bibliotekos lankytojams, parengtą bendradarbiaujant su ASS specialistais, kalbos ir komunikacijos sutrikimų turinčių vaikų šeimomis. Jame kviečiame susipažinti su patarimais, kaip derėtų elgtis vienu ar kitu atveju, į ką vertėtų atkreipti dėmesį bendraujant su ASS bei kalbos ir komunikacijos sutrikimų turinčiais asmenimis – tiek vaikais, tiek suaugusiaisiais.
- „Sensorinio gesintuvo“ rinkinius – jeigu Jūsų lydimą vaiką ar paauglį neįprastoje jam erdvėje ištiktų sensorinis ar panikos priepuolis, Jums padės bibliotekoje esantis „Sensorinio gesintuvo“ rinkinys, kuriame rasite įvairių sensorinių daiktų ir priemonių, padėsiančių greičiau nusiraminti.
Sensorinio gesintuvo aprašas - Metodinę priemonę „Išlaisvinti herojai: sensoriniai skaitymai bibliotekose“ , kuria dalijamės bibliotekose vykdomos „Sensorinių skaitymų“ programos ir sensorinių skaitymų gerąja praktika, leidžiančia autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams geriau suvokti ir patirti skaitomą tekstą.
- Svetainę www.bibliotekavisiems.lt, kurioje rasite manifestą, visas bibliotekų naujienas, socialines istorijas, mediateką ir kitą naudingą informaciją, skirtą bibliotekų specialistams ir įvairią negalią turintiems lankytojams.
- Bendravimo kortelės
Lietuvos viešosios bibliotekos tęsdamos iniciatyvą „Biblioteka visiems“ plečia savo paslaugų spektrą įvairią negalią turintiems asmenims ir nuo 2021 m. gruodžio 1 d. siūlo pasinaudoti nauja paslauga – specializuotų bendravimo kortelių kūrimu naudojantis programine įranga „Boardmaker“.
Kam skirta ši paslauga ir kas yra „Boardmaker“?
Bendravimas su asmeniu, turinčiu komunikacijos, elgesio ar kitų sutrikimų, kartais gali pareikalauti specialių įgūdžių bei priemonių, papildančių ar net pakeičiančių šnekamąją kalbą. Bendravimo kortelėse pavaizduoti grafiniai simboliai ir piešiniai padeda iškomunikuoti paprastas gyvenimiškas situacijas (pvz., nupiešta stiklinė gali reikšti teiginį „Noriu gerti“ arba klausimą „Nori gerti?“) ir tokiu būdu lengviau susikalbama. Šias korteles naudoja tėvai, pedagogai, logopedai bei kiti specialistai, dirbantys su asmenimis, turinčiais kalbos, elgesio ir emocijų sutrikimų, cerebrinį paralyžių, intelekto sutrikimų, įvairiapusių raidos, autizmo spektro sutrikimų ir kt. Lietuvos apskričių viešosiose bibliotekose ir Lietuvos aklųjų bibliotekoje įdiegta programinė įranga „Boardmaker“ palengvina šių bendravimo kortelių rengimą ir siūlo net 50 tūkst. tam skirtų piešinių archyvą, suskirstytą į įvairias kasdieninio bendravimo temas.
Kaip pasinaudoti?
Naudotis programine įranga „Boardmaker“ ir susikurti bendravimo korteles galima dviem būdais:
- Užsakyti bibliotekoje nuotolinę kortelių parengimo paslaugą. Šiuo atveju gausite bendravimo kortelių rinkinį pagal pateiktus individualius poreikius ir galėsite jas atsispausdinti. Taip pat yra galimybė gauti jau atspausdintą (pagal poreikį ir laminuotą) rinkinį atsiimant jį bibliotekoje.
- Užsiregistruoti individualiai konsultacijai bibliotekoje, siekiant su darbuotoju teikiančiu paslaugą aptarti, kokio kortelių rinkinio jums reikėtų (paslauga teikiama tik asmenims su galimybių pasu). Paslauga suteikiama per 3 darbo dienas, suderinus reikalingų kortelių sąrašą. Kortelių atsiėmimas galimas bibliotekoje arba elektroniniame formate elektroniniu paštu.
- Norint užsakyti kortelių rinkinį reikia užpildyti formąAr tai kainuoja?
Kontaktinės konsultacijos bibliotekoje ir / ar elektronines bendravimo kortelių versijos parengimas yra visiškai nemokami. Kortelių spausdinimo ir laminavimo paslaugos teikiamos pagal bibliotekos, kurioje paslauga užsakoma, nustatytus įkainius.
Biblioteka yra tam, kad padėtų spręsti problemas. Jei sunku kalbėtis žodžiais – pasitelkite vaizdų kalbą!
- Bendravimo kortelės
Iniciatyva „Biblioteka visiems“ finansuojama pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos strateginio veiklos plano priemonę „Aprūpinti bibliotekas socialinės bei informacinės atskirties gyventojų grupėms skirta įranga ir priemonėmis“. Iniciatyvą vykdo Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija. Iniciatyvos partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, asociacija „Šiaulių lietaus vaikai“. Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.