Klaipėdos Vydūno gimnazijos projektinės savaitės performansai
Vis daugiau mokyklų kaip kūrybinį partnerį savo vykdomiems projektams atranda Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešąją biblioteką. Biblioteka gali būti kūrybinė erdvė, kur gimsta nauji projektai, kuriamos integruotos pamokos. Bibliotekos darbuotojai yra pasirengę įsilieti į jūsų veiklas. Draugaukime ir bendradarbiaukime.
Šį kartą bibliotekos erdves savo projektinės savaitės veikloms pasirinko Klaipėdos Vydūno gimnazija.
Meno skyrius parengė teorinę projektinės savaitės dalį, supažindino gimnazistus su performanso žanru ir jo kūrimo specifika, o Melnragės bibliotekoje vyko kūrybinė performanso kūrimo procesas.
Daugiau apie projektą mokytojos Lilijos Bručkienės tekste:
Projektinė savaitė birželio mėnesį – mokymasis ar imitavimas? Man atrodo, kad čia daug lemia žmogiškasis faktorius (abejoju, ar taip turėtų būti, kai kalbama apie visos šalies kontekstą). Šiandien kaip praktikė tiesiog galiu pasidalinti idėjomis, atradimais ir džiaugsmais – gal kam nors tai taps inspiracija.
Programa I ir III gimnazijos klasėse „Perfomansas kaip paveiki komunikacinė žinutė“. Programos partneriai – I. Kanto bibliotekos Meno skyriaus darbuotojos Birutė Skaisgirienė, Vida Narveišytė. Dvi dienos – teorija, kūrybinės užduotys, vedančios link idėjų, temų, problemų suvokimo, susitikimas su menininke Ingrida Mockute-Pociene, skirstymasis grupėmis, tikslinės auditorijos analizė ir panašūs darbai. Iškeltas viršuždavinys – paruošti pasirodymus auditorijoms, kurių komunikavimas perfomansais paprastai nepasiekia. Tai turi būti toms grupėms aktualu ir paveiku.
Trečia diena – darbas generuojant idėjas, ieškant tikslinių vietų ir tinkamų formų, repetuojant. Ketvirta diena – perfomansų rodymas, penkta – vertinimas, įsivertinimas, refleksija.
Iš viso sukurti ir pristatyti penki perfomansai, skirti tikslinėms auditorijoms tikslinėse erdvėse:
- „Skausmo ratas“, skirtas paaugliams Klaipėdos m. technologijų mokymo centro filiale;
- „Kodas - DNR", skirtas sportininkams. Vieta – Kar Kar parkas,
- „Susituokime“, skirtas senjorams ir turgaus prekeiviams. Vieta - Senosios turgavietės halė;
- „Žodžiai irgi žeidžia“, skirtas jaunimui, patiriančiam anonimišką psichologinį smurtą virtualioje erdvėje. Vieta – įvairios socialinės medijos platformos.
- „Menas irgi padeda“, skirtas jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams. Vieta – I. Kanto bibliotekos Melnragės filialo vaikų stovyklėlė.
Dėkoju šią savaitę kartu dirbusiai kolegei dailės mokytojai Saulu Želnytei. Dėkoju Birutei Skaisgirienei ir Vidai Narveišytei, su kuriomis bendradarbiaujama jau ne vienus metus.
Dėkoju už bendradarbiavimą, suteiktas galimybes ir patalpas Klaipėdos miesto savivaldybės I.Kanto viešajai bibliotekai: Meno skyriui, Vaikų ir jaunimo skyriui, „Kauno atžalyno“, Melnragės ir Girulių padaliniams; Klaipėdos m. technologijų mokymo centrui; Klaipėdos senajam turgui.
Iš tiesų buvo labai sudėtingas, intensyvus, daug jėgų ir energijos tiek mokytojoms, tiek ir vaikams pareikalavęs procesas. Bet rezultatas – (ne)įtikėtinai paveikus visomis prasmėmis.
Auga karta, kuri gali priimti iššūkius, išspręsti kilusias problemas, per trumpą laiką pasiekti maksimalų galimą rezultatą. Auga karta, kuri geba drąsiai ir atvirai kalbėti apie visuomenės skaudulius. Kalbėti taip, kad auditorija būtų paskatinta susimąstyti, o ne įsiskaudinti. Labai jais tikiu ir pasitikiu.
Nuotraukos Saulės Želnytės ir Lilijos Bručkienės.
Filmo režisierius, montuotojas Nojus Tverijonas.