Darbo stebėjimo stažuotė Norvegijoje

Šių metų birželio 17–21 dienomis Klaipėdos ir Tauragės apskričių viešųjų bibliotekų darbuotojai dalyvavo darbo stebėjimo stažuotėje Norvegijoje. Išvyka organizuota įgyvendinant Lietuvos nacionalinės bibliotekos projekto „Kultūros sektoriaus bendrųjų, vadybinių ir profesinių kompetencijų tobulinimas“ 2024 metų bibliotekų specialistų profesinių stažuočių programą. Iš Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos į stažuotę vyko Vaikų ir jaunimo skyriaus vedėja Inga Dekontienė.
Pirmąją stažuotės dieną dalyviai lankėsi Oslo viešojoje bibliotekoje (Deichman Bjorvika). Įspūdingame šešių aukštų pastate, primenančiame ledkalnį, patogiai išdėstyti knygų fondai, patrauklios skaitymo, poilsio, žaidimų ir edukacinės, uždaros ir atviros mokymosi erdvės vaikams, paaugliams ir suaugusiems. Bibliotekoje įkurtos specialios zonos, kuriose galima užkandžiauti, paaugliams išskirta atskira kūrybos ir saviraiškos erdvė; šeimoms, atvykusios su mažyliais – speciali vežimėlių stovėjimo vieta; pastate veikia renginių ir kino teatro salės, suvenyrų parduotuvė, kavinė.
Privačioje įstaigoje – Oslo literatūros namuose susipažinome su organizacijos vykdomomis veiklomis, iniciatyvomis. Didžiulis dėmesys skiriamas skaitymo skatinimui, vaikų renginiams; pristatoma pradedančiųjų bei kitų šalių autorių kūryba; knygų, pritaikytų skaitymo sunkumų ar suvokimą turinčių žmonių leidybai. Pasak įstaigos vadovės Tone Jorpeland, Literatūros namai yra sėkmingai veikianti įstaiga, kur kartais net sunku sutalpinti lankytojus, ateinančius į renginius, tad tenka rengti tiesiogines transliacijas ekranuose iš pagrindinės salės į kitas erdves. Daug dėmesio sulaukianti iniciatyva – skaitymai kartu su knygos tematiką atitinkančiomis maisto degustacijomis Literatūros namuose veikiančioje kavinėje.
Pirmos dienos vakare dalyvavome jaukiame susitikime su Norvegijos lietuvių knygų klubo „Atviri skaitymai Osle“ organizatore June Adomaityte. Lietuvė Norvegijoje gyvena jau daugiau nei dešimtmetį, atvyko čia dar besimokant mokykloje, vėliau baigė studijas ir šiuo metu dirba viename iš Oslo universitetų. Junė išsakė šiltus jausmus Lietuvai, lietuvių kalbai, dalinosi džiugiomis ir sunkiomis gyvenimo Norvegijoje akimirkomis, bei žadėjo tęsti tradiciją – kasmet lankytis Vilniaus knygų mugėje.
Antrąją stažuotės dieną vykome į Lillestrom biblioteką ir Strommen biblioteką. Lillestrom biblioteka atidaryta 2022 m., pradžioje trijų aukštų bibliotekoje buvo tik apie 4 000 knygų, dabar jų gerokai daugiau. Šioje bibliotekoje pagrindinis dėmesys skiriama įvairių renginių, susitikimų, mokymų, edukacinių programų organizavimui. Kadangi Lillestrom mieste gyvena daug imigrantų, bibliotekos darbuotojai nemažai laiko skiria darbui su jais, padėdami įvairiose srityse, pavyzdžiui, dokumentų pildyme. Bibliotekos darbuotoja Ragnhild Malfang juokavo, kad biblioteka yra ta vieta, kur galima patikrinti, ar žmonėms pavyksta suprasti sukurtas kitų įstaigų programas, jei ne, tada žmonės kreipiasi į bibliotekininkus. Beje, biblioteka kasmet mini Tarptautinę juokų dieną, sugalvodami kaip linksmai perteikti svarbias aktualijas ar linksmai pažvelgti į iškilusias problemas. Šiais metais bibliotekininkai buvo sukūrę akciją, kaip galima prisidėti prie gimstamumo skatinimo. Strommen biblioteka, palyginus su Lillestrom, labiau orientuojasi į knygų skolinimosi paslaugas, fondas kur kas didesnis. Čia vykdomas ir dokumentų komplektavimas kitiems filialams. Imigrantai kviečiami bendrauti, mokytis norvegų kalbos populiariame bibliotekos užsiėmime „Kalbos kavinė“.
Trečiąją stažuotės dieną lankėmės Nacionalinėje bibliotekoje. Čia galima akimirkai nusikelti į praeitį, kur biblioteka – ramybės, susikaupimo vieta, stebinanti klasikiniu, didingu erdvių stiliumi. Bibliotekoje veikia viduramžiais ranka rašytų knygų paroda – eksponatams skirtas atskiras kambarys, paslaptingą atmosferą kuria tamsus apšvietimas, išryškinantis tik eksponatus, mistiška muzika.
Ketvirtąją stažuotės dieną susipažinome su Kongsberg bibliotekos vadove Oda Cornelia Knudsen. Buvome labai svetingai priimti, išsamiai supažindinti su viešųjų bibliotekų įstatymais: bibliotekų paslaugos turi būti nemokamos, vykti glaudus bendradarbiavimas su kitomis įstaigomis ar organizacijomis, pvz. švietimo įstaigomis, savivaldybe, migracijos, socialinėmis institucijomis ir pan., bibliotekos veiklų sritis turi būti kur kas platesnė nei vien knygų skolinimas. Ši biblioteka dalinasi bendru pastatu su Universitetu bei jo biblioteka, tad lankytojų gali sulaukti virš tūkstančio per vieną dieną.
Kongsberg bibliotekos veiklos išsiskiria dėmesiu žmonėms su negalia ar kitais sutrikimais, bendradarbiavimu su migracijos institucijomis, įvairiais skaitymo užsiėmimais net ir patiems mažiausiems, renginiais aplinkosaugos temomis: nebereikalingų drabužių keitimosi akcijos, siuvimo pamokas. Daug dalyvių dėmesio sulaukė užsiėmimas, kurio metu buvo gaminamas maistas su lervomis ir vabzdžiais. Bibliotekoje įrengtas atskiras detektyvų mėgėjų kambarys. Šiuo metu vykdomas vaikų skaitymo skatinimo projektas, kurio metu biblioteka knygas vaikams dovanoja ar net nuperka pagal vaiko norą. Tikslas, kad vaikai kuo labiau draugautų su knyga.
Penktąją stažuotės dieną vykome į Drammen biblioteką, pro kurios langus atsiveria įspūdingas vaizdas į šalia tekančią upę. Biblioteka atidaryta 2007 m., bet vis dar vyksta vidaus rekonstrukcijos darbai, tobulinama vaikų erdvė, o jaunimo – planuojama ir kuriama kartu su jaunimu. Bibliotekos atstovas Jorgen Hovde plačiau pristatė bibliotekos veiklą, įgyvendintus vaikų ir jaunimo skaitymo skatinimo projektus, Literatūros festivalį, Triztano Vindtorno poezijos premijos renginius, kuriamas tinklalaides apie knygas.
Drammen bibliotekos Vaikų ir šeimos filiale – Fjell susipažinome su vaikams ir jaunimui skirtomis erdvėmis. Čia kviečiami vaikai praleisti laiką po mokyklos, darbuotojai padeda ruošti namų darbus, rengia įvairias edukacines ir kūrybines veiklas. Skatinama, kad vaikai kuo daugiau bendrautų ir žaistų vieni su kitais, tad naudotis telefonais yra draudžiama. Jaunimo erdvėje įkurtos jaukios: maisto gaminimo, stalo žaidimų, poilsio, kūrybos zonos, rengiami teminiai atskiri susitikimai tiek merginoms, tiek vaikinams ir, žinoma, bendri. Bibliotekoje įrengtas modernus kompiuterinių žaidimų kambarys, siekiama, mažinti atskirtį ir skatinti lygybę, kad visi vaikai turėtų vienodas galimybes žaisti naujausius žaidimus ir išbandyti populiariausias technologijas. Dar viena bibliotekos erdvė – didžiulė renginių salė su atskira virtuvėle. Salę galima išsinuomoti ir rengti bendruomenės susitikimus ar asmenines šventes.
Aplankius minėtas Norvegijos bibliotekas, pastebima, kad daugiausia dėmesio skiriama vaikų ir jaunimo skaitymo skatinimui, rengiamos įvairios iniciatyvos, akcijos, skiriami prizai už perskaitytas knygas. Įgyvendintos programos aptarime dalyvauja ir patys vaikai, jaunimas, puoselėjimas glaudus, atviras ryšys su jaunaisiais skaitytojais. Kaip ir Lietuvoje, bibliotekos bendradarbiauja su kitomis organizacijomis ir įstaigomis, lankytojams siūlo gausybę renginių, mokymų, klubų, edukacinių ir kūrybinių užsiėmimų. Į daugelį Norvegijos bibliotekų skaitytojai su savo kortele gali patekti ir po bibliotekos darbo valandų, anksti ryte ar vėlai vakare, o įėję naudotis visomis bibliotekos paslaugomis. Stengiamasi, kad lankytojas bibliotekoje būtų kuo savarankiškesnis ir išmanesnis.
Teksto autorė – Inga Dekontienė