Vaikams
logo

Paskaita „Iš virtuvės į revoliuciją“

2023 rugsėjo 08 d. 17.00 / KMSVB Melnragės biblioteka
photo

Rugsėjo 8 d., penktadienį, 17.00 val. tarptautinis žydų kultūros festivalis „Šalom visuos kraštuos“ kviečia į paskaitą „Iš virtuvės į revoliuciją“.

Renginio vieta: Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Melnragės padalinys (Molo g. 60).

Kaune gimusi, garsiausia pasaulio anarchiste laikoma Emma Goldman (1869-1940), rašė, kad tėvas buvo pasiryžęs ją ištekinti vos penkiolikos. Ji karštai protestavo ir prašė leisti tęsti mokslus. Tai taip supykdė tėvą, kad jis, įmetęs jos prancūzų kalbos vadovėlį į ugnį, sušuko: „Mergaitės neturėtų per daug mokytis! Viskas, ką reikia mokėti žydų dukrai – tai ruošti gefilte fiš, plonai pjaustyti makaronus ir pagimdyti vyrui pakankamai vaikų!“.

Emma Goldman yra viena žinomiausių XIX-XX a. sandūroje gyvenusių Lietuvos žydžių, tačiau tikrai ne vienintelė susidūrusi su šeimos ir visuomenės nenoru pripažinti, kad moters veiklos ir svajonės nebeapsiriboja tik namų židinio kurstymu. Tradicinėje žydų bendruomenėje ilgus metus vyravo nusistovėję lyčių vaidmenys, vyrai ir moterys funkcionavo skirtingose jiems kultūriškai priskirtose sferose, todėl norint pilnavertiškai suprasti Lietuvos žydų istoriją, į ją būtina įtraukti ir moterų pasakojimus bei patirtis.

Paskaitos metu išgirsite, koks buvo moters vaidmuo tradicinėje žydų bendruomenėje iki XIX a. pradžios, kaip jis kito XIX a. bėgyje ir su kokiais iššūkiais jos vis dar susidūrė XX a.
Paskaitos lektorė SAULĖ VALIŪNAITĖ yra Lietuvos žydų istorijos ir kultūros tyrėja, vertėja, Vilniaus universiteto doktorantė, rengianti disertaciją apie moterų indėlį į sekuliariosios žydiškos tapatybės formavimo procesus tarpukario Vilniuje.

Rugsėjo 9 d. Dokt. S.Valiūnaitė šią paskaitą skaitys Švėkšnoje.

Visa Tarptautinio žydų kultūros festivalio „Šalom visuos kraštuos programa http://www.zydukulturosdienos.lt/lt/programa-2023/ 

Renginio metu gali būti fotografuojama, filmuojama, o medžiaga – viešinama.

Dalintis: https://www.fb.com/events/1011794246617563 


Atgal
Vaikams