Back

Apie projektą

KARTU-SKANU

0 %

pasaulyje pagaminto maisto
nesunaudojama arba išmetama

0 .6 mlrd. tonų

kasmet maisto
atliekų pasaulyje

0 kg

kiekvienas lietuvis
kasmet išmeta maisto

Bendruomenės stiprinimo iniciatyvos-projekto metu Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje (Kauno g. 49) inicijuojami bendruomenės pietūs, vystomas maisto klubas „Kartu-skanu“, skatinama dalinimosi veikla. 

Bendruomenės pietūs: miesto gyventojai bus kviečiami nemokamų pietų – bendrystei pietaujant kartu, ieškant sveikesnių sprendimų sau ir aplinkai. Susirinkę asmenys ne tik galės paskanauti sezoninių produktų pagrindu pagamintų, sveikų, tačiau malonių gomuriui patiekalų. 

Maisto klubas: kviečiame jungtis prie aktyviai veikiančio maisto klubo! Čia degustuojame, dalinamės, diskutuojame ir šiltai bendraujame maisto ir tvarumo temomis, kalbiname autorius ir aptariame idėjas. Prisijungti prie maisto klubo galite parašę mums žinutę el. paštu: kauno@biblioteka.lt 

Receptai: Projekte sukurtos receptūros bus pasiekiamos čia (www.biblioteka.lt/kartuskanu/receptai). Turite tobulo daržovių pyrago receptą? O gal žinote, kaip marinuoti burokėlius? Visi Jūsų receptai gali nugulti mūsų puslapyje ir džiuginti tuos, kurie atras sumanius ir aplinkai draugiškus maisto gaminimo sprendimus. Tikimės, kad čia sau vietą ras tie receptai, kurie skatina atsakingą maisto resursų naudojimą, skatina draugišką požiūrį į šeimos ekonomiką.

Dalinuosi: skiltis, skirta pasidalinti obuoliais, kriaušėmis ir morkomis bei kitomis daržovėmis ar vaisiais, kurių sode užauginote daugiau, negu reikia Jums. Taip pat čia galite pasidalinti ir savo bendruomenės renginiu, nes šio projekto tikslai yra ne tik skatinti tvarų maisto resursų naudojimą, tačiau ir paskatinti bendruomeniškumą! 

Kodėl turime tausoti maisto resursus? 

Daugiau nei 30% maisto yra išmetama. Per metus visi mes, drauge, išmetame apie 1,6 milijardus tonų maisto visame pasaulyje. Jeigu sumažinsime mastelį ir peržvelgsime Lietuvos statistiką, vienas statistinis lietuvis išmeta apie 60 kg maisto. Tokią liūdną statistiką skelbia Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Skamba neįtikėtinai, tačiau šie skaičiai rodo, kad galime išmaitinti gerokai daugiau žmonių šioje planetoje, tačiau dėl neatsakingo vartojimo ir trumparegiškos politikos, pasaulyje maistas yra iššvaistomas didžiuliais kiekiais, o daugiau negu pusė išmetamo maisto susidaro būtent… mūsų namuose. 

Ką galime pakeisti? 

  1. Planuoti apsipirkimus – nepasiduokite impulsyviam pirkimui, o atidžiai planuokite, ką pirksite ir ką iš tų pirkinių gaminsite;
  2. Planuokite ką gaminsite – galbūt ne kiekvieną dieną pavyks, tačiau stenkitės nuosekliai planuoti, ką valgysite šią savaitę, ieškokite sveikų ir tvaresnių receptų. 
  3. Nuoseklus savaitės meniu – ieškokite tokių receptų ir idėjų, kuriuos jūsų savaitės meniu sudaro nuosekliau, pvz.: jeigu pirmadienį pietums patiekėte žirnių košę, tai antradieniui idealus sprendimas – trinta žirnių sriuba. Tai ne tik tvaru, tačiau ir draugiška Jūsų piniginei. Daugiau idėjų galite rasti čia: https://biblioteka.lt/kartuskanu/suplanuokite-savo-nuoseklu-savaites-meniu/  
  4. Viešojo maitinimo įstaigose nepabijokite užsisakyti pusę porcijos, jeigu žinote, kad visa neįveikiama, o likučio pasiimti negalėsite. 
  5. Sezono metu užaugintą vaisių ir daržovių perteklių sumaniai paruoškite vėlesniam laikui marinuodami, džiovindami arba užeikite į www.biblioteka.lt/kartuskanu/dalinuosi ir pasidalinkite su savo bendruomenės nariais;
  6. Junkitės į maisto klubą sumaniems maisto sprendimams į bendrystei. 

Juk kartu – viskas skaniau!