Personalijos   /   Arūnas Sakalauskas / skulptorius /

Portretai
Bibliografija

portretas
Arūnas Sakalauskas gimė 1952m. gegužės 13d. Telšiuose.
1973 - 1979m. mokėsi Vilniaus dailės akademijoje skulptūros specialybės.
Nuo 1986m. LDS narys.
Nuo 1979m. dalyvauja parodose.
1994 - Lietuvos nacionalinės premijos laureatas.
1995 - Klaipėdoje sukūrė Skulptorių kūrybines studijas. Direktorius.
1997 - 1999 Valstybinės stipendijos.
Nuo 2003m. yra LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkas.
Dirba Vilniaus dailės akademijoje, profesorius.
Gyvena Klaipėdoje. Mob. Tel.: 8 686 76468

Arūnas Sakalauskas
- dailininkas, skulptorius, Nacionalinės premijos  laureatas, Klaipėdos miesto Kultūros Magistras,  Vilniaus Dailės Akademijos profesorius, Dailės pagrindų katedros ( Klaipėda ) vedėjas, Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Lietuvos Meno Kūrėjų asociacijos narys. Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas. Žmona Virginija Kochanskytė (1952), aktorė. Sūnus Mantas Sakalauskas (1976), dizaineris.

Arūnas Sakalauskas - žmogaus figūros plastinės interpretacijos, modernios meninės kalbos atstovas. Skulptorius savo kūryboje atsiribojo nuo siužetiškumo, jį labiau domina skulptūrinės formos sandara, medžiagos raiškumas. A. Sakalauskas literatūriškumą keičia metaforomis ir simboliais. Savo darbus yra eksponavęs parodose Latvijoje (Rygos kvadrienalė), Bulgarijoje, Danijoje, Vokietijoje ir kt.  Dalyvavo simpoziumuose Bornholmo saloje (Danija) ir Klaipėdoje.  Penkias skulptūras yra sukūręs Klaipėdos M. Mažvydo skulptūrų parkui: „Paukščiai“ (1982), „Vienišas kalnas“ (1983), „Viltis“ (1984), „Šauksmas“ (1985), „Sparnuotoji“ (1989, visos iš poliruoto granito).  Sukūrė   įžymių Lietuvos žmonių portretus: skulptoriaus Vytauto Juzikėno (1984, poliruotas granitas, h-0,70 m.), poeto Pauliaus Širvio  (1985, poliruotas granitas, h-0,70 m.), poeto Antano Jonyno (tėvo), (1986, poliruotas granitas, h-0,70 m.).  Lietuvos Aklųjų draugijai Vilniuje sukūrė aklųjų rašto pradininko L.Brailio portretą (1987,poliruotas granitas, h-0,70 m.), režisieriaus Gyčio Padegimo (1988, poliruotas granitas, h-0,70 m.).  Įspūdingas  skulptoriaus darbas, įvertintas Nacionaline premija  poeto ir vyskupo Antano Baranausko paminklas Anykščiuose (1993, granitas, h - 6,75 m; architektas Ričardas - Krištapavičius). Poeto figūra derinama su ją gaubiančia arka. Baigiantis šimtmečiui, A. Sakalauskas sukūrė paminklą rašytojui L. Rėzai Juodkrantėje (1994, granitas, h-4,2 m; architektas R. Krištapavičius), paminklinius biustus arkivyskupui M. Reiniui ir profesoriui Pr. Dovydaičiui Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčioje Kaune (1995-1996, poliruotas granitas, bronza, h-4,57 m; architektas Linas Jurgaitis), memorialinį paminklą žuvusiam keliautojui Gintarui Paulioniui atminti Klaipėdoje (1995), paminklą kanauninko Mikalojaus Daukšos „Postilės“ 400-osioms metinėms pažymėti Varniuose (1999, poliruotas granitas, h-7 m; architektas L. Jurgaitis), memorialines lentas vyskupams Vincentui Borisevičiui, Justinui Staugaičiui bei Pranciškui Ramanauskui Telšių Šv. Antano Paduviečio katedroje, (1998, poliruotas granitas, bronza; architektas Algirdas Žebrauskas), rašytojui diplomatui Ignui Šeiniui Klaipėdoje, H. Manto g. 47 (1998, poliruotas granitas, bronza; architektas L. Jurgaitis); pirmajam vaikų darželiui Lietuvoje įamžinti Klaipėdoje, Bružės g. 2 (1998, poliruotas granitas, bronza; architektas L. Jurgaitis); Žemaičių ir Telšių vyskupams įamžinti Telšių Šv. Antano Paduviečio katedroje (1999, 2 vnt., poliruotas granitas, bronza; architektas A. Žebrauskas). A. Sakalauskas sukūrė ir keletą antkapinių paminklų: „Rimtis“ Šiaulių kapinėse (1984), „Keliautojas“ Klaipėdos Joniškės kapinėse (1997), poetui kun. Ričardui Mikutavičiui Kauno Petrašiūnų kapinėse (2001, poliruotas granitas, h-2,45 m.), monsinjorui K.Vasiliauskui Antakalnio kapinėse Vilniuje (2002, poliruotas granitas), tautodailininkui V. Majorui Klaipėdoje Labrenciškių kapinėse (2007, granitas, h-2,35 m.), LR Seimo signatarui Alf. Žaliui Klaipėdoje Labrenciškių kapinėse ( 200, poliruotas granitas, h-2-70 m.) ir kt. Kaune pastatytas paminklas Romos Katalikų Bažnyčios kardinolui V. Sladkevičiui (2000, poliruotas granitas, bronza, 4,60; architektas L. Jurgaitis),  Klaipėdoje- paminklas „Vieningai Lietuvai“ (2003, granitas, h-1,20m.: architektas Ričardas Krištapavičius, konstruktorius P. T. Tubis), Židikuose - memorialinis  paminklas - altorius rašytojai pedagogei Šatrijos Raganai (Marijai Pečkauskaitei ) (2004, marmuras; architektas L. Jurgaitis), Telšiuose - Šv. Stanislovas, Telšių miesto globėjas ir Šv. Antanas Paduvietis, Telšių Katedros globėjas (2005, granitas, h-2,50 m; architektas A. Žebrauskas), Kaliningrade - paminklas poetui, Kioningsbergo universiteto rektoriui Liudvikui Rėzai (2006, granitas, h-3,75 m; architektas R. Krištapavičius), Kaišiadorys - paminklas kardinolui Vincentui Sladkevičiui (2007, granitas, h-2,70m; architektas R. Krištapavičius), Kaišiadorys. Utenoje, Kristaus ėmimo dangun bažnyčioje-paminklas arkivyskupui Mečislovui Reiniui (2007, granitas, h-2,20 m ).

Arūno Sakalausko kūrybos datos